Vice Minister of environmental protection Li Ganjie transferred to the Deputy Secretary of Hebei pro lightscape

Li Ganjie, Vice Minister of environmental protection was transferred to the Deputy Secretary of Hebei province (Figure CV) Li Ganjie original title: Li Ganjie was appointed Deputy Secretary of the Hebei provincial Party committee recently approved by the CPC Central Committee, comrade Li Ganjie chairman of Hebei Provincial Committee, deputy secretary, comrade Zhao Yong no longer serve as Deputy Secretary of Hebei provincial Party committee, standing committee member. Li Ganjie resume Li Ganjie, male, born in November 1964, Han nationality, Hunan, Wangcheng, master of engineering, senior engineer. 1984 joined the Communist Party of china. Graduated from Tsinghua University in 1989. In July 1989, he participated in the work of the Beijing nuclear safety center of the state nuclear safety bureau. From September 1991 to January 1993 in the French Institute for nuclear safety and radiation protection. From March 1993 to July 1998, he served as director of the national nuclear safety administration clerk, deputy director and director. From January 1998 to January 1999 in the attachment Pingjiang County of Hunan Province, deputy secretary of Renxian County. From January 1999 to July 2000 he served as first Secretary of the Chinese Embassy in france. From July 2000 to July 2001, the State Environmental Protection Administration of nuclear safety division level cadres, deputy director. In July 2001, he served as director of the State Environmental Protection Administration of Nuclear Safety Center (bureau) and Deputy Secretary of the party committee. From July 2002 to December 2006, he served as director of the State Environmental Protection Administration, director of the nuclear safety center (deputy director of the CPC Central Committee and Deputy Secretary of the Party committee to July 2005). December 2006, deputy director of the State Environmental Protection Administration, Party members, and the state nuclear safety bureau. March 2008 Deputy Minister of the Ministry of environmental protection of People’s Republic of China. October 2016 Hebei Provincial Committee, standing committee, deputy secretary.相关的主题文章: